Keď sa povie cloud, väčšina z nás (alebo aspoň tí, ktorí o ňom počuli) si predstaví úložisko fotografií. V tretej časti nášho seriálu o cloude sa s Pavlom Minářom, odborníkom na cloudové riešenia a Google Workspace, pozrieme na cloud ako inteligentné úložisko fotografií.
Nepredstavujte si, že sedíte pri počítači a pomocou klávesových skratiek Ctrl+C a Ctrl+V preťahujete súbory z dovolenky do cloudu. Zábava sa začína v okamihu, keď pripojíte zariadenia a otvoríte fotografiu, ktorú ste nasnímali telefónom, v počítači, notebooku alebo dokonca v tablete priateľa. Stačí si do telefónu stiahnuť aplikáciu Fotky Google. Ak ste pripojení k sieti Wi-Fi, každá nasnímaná fotografia sa automaticky odošle do cloudu a môžete ju otvoriť v počítači.
Podobne ako iné služby Google, aj služba Fotky Google ponúka možnosť kategorizácie. Môžete si vytvoriť albumy, aby ste si v súkromnej knižnici obrázkov urobili väčší poriadok. Čo je však naozaj výnimočné, je možnosť vyhľadávania. Ak chcete otvoriť fotografiu, o ktorej presne neviete, kedy a kde ste ju nasnímali, stačí do vyhľadávania zadať kľúčové slovo - napríklad: lietadlo. A Google nájde vaše fotografie lietadiel alebo z lietadiel.
Samozrejme, vyhľadávanie nie je stopercentné. Google nevyhľadáva fotografie podľa popisku - ruku na srdce, zvyčajne by ani nič nenašiel. Google dokáže rozpoznať, čo je na fotografii, a podľa toho vyhľadáva. Ako ukazuje Pavel Minář vo videu, v našom prípade sa fotografia z vlaku zatúlala do hľadania lietadla.
To vyvoláva otázku, ako odstrániť fotografie, keď je všetko pripojené. Pavel Minář upozorňuje, že všetko, čo robíte v telefóne, sa vďaka cloudu zrkadlí aj v iných zariadeniach - takže ak vymažete fotografiu v telefóne, vymaže sa aj z cloudu. Ale pozor - cloud je inteligentný, takže vás automaticky upozorní, keď sa pamäť telefónu začne zapĺňať, a ponúkne vám možnosť odstrániť fotografie z telefónu a uložiť ich do cloudu. Potom ich zobrazí na ostatných zariadeniach.
Ak chcete zdieľať niektoré fotografie, najlepšie je vytvoriť špeciálny album v službe Fotky Google a označiť osoby, ktoré k nemu majú prístup. Títo ľudia ani nemusia mať účet Google.
Hoci sme v prvom videu uviedli, že úložisko Google a podobné cloudové riešenia sú bezpečné, je možné sa zálohovať dodatočným poistením. Spoločnosť Google napríklad ponúka službu Google Takeout. Pomocou neho môžete zálohovať svoje údaje (vybrané alebo všetky) jednorazovo alebo pravidelne. Môžete si vybrať, či ich chcete odoslať ako súbor .zip do svojho e-mailu alebo do cloudu konkurenčnej spoločnosti.
Vďaka Pavlovi Minářovi sme sa dozvedeli, že Fotky Google nie sú len nudnou službou, do ktorej nahrávame fotografie z dovolenky, aby sa nestratili. Sú veľmi šikovným nástrojom, ktorý nám výrazne uľahčí život. Ste tiež zvedaví na obsah ďalšej časti nášho seriálu o cloude?