Pokiaľ ide o fotografie, t.j. veľmi osobné údaje, otázka znie: "Sú moje údaje v cloude v bezpečí?" Pavel Minář prirovnáva cloud k banke. Tak ako si naši predkovia schovávali peniaze pod vankúš, USB flash disky a externé disky slúžili ako úložisko. Teraz ukladáme svoje úspory do banky. Vyberáme si inštitúciu, ktorej dôverujeme. Takto by sme mali pristupovať ku cloudu.
Ako sa však poskytovateľ cloudu stará o cloud? Pavel Minář hovorí konkrétne o úložisku Google. Keď na Disk Google nahráte súbor akéhokoľvek typu, je bezpečne uložený v dátových centrách spoločnosti Google. Údaje sa počas prenosu a ukladania šifrujú. Každý dokument je uložený minimálne na dvoch serveroch, ktoré sa nachádzajú na rôznych tektonických doskách. Žiadny dokument pritom nie je uložený v jednom kuse, ale je rozptýlený v rôznych počítačoch.
Vysvetlime si to však jasnejšie. Napríklad pri ukladaní telefónneho zoznamu možno predpokladať, že zoznam krstných mien bude uložený na jednom mieste, priezviská na inom mieste v počítači a telefónne čísla na úplne inom mieste. Aby sa niekto dostal k vašim údajom a získal z nich všetky informácie, musel by napadnúť niekoľko serverov Google.
Chceli by ste aj svoj cloud? Možno ho máte a neviete o tom. Väčšina ľudí už má svoje cloudové úložisko. Napríklad všetci, ktorí majú telefón so systémom Android, sa prihlásia prostredníctvom služby Gmail, aby mohli používať všetky služby, a vďaka tomu získajú prístup k ďalším službám od spoločnosti Google vrátane úložiska Disk Google, Fotky Google atď. Podobne majú majitelia iPhonov automaticky vytvorený iCloud.
A čo keď internet nefunguje? Je riskantné mať všetky údaje online? Pavel Minář nám ukazuje, že k údajom v cloude môžete pristupovať aj offline. Napríklad v službe Disk Google vyhľadajte v Nastaveniach možnosť "Offline". Ak vyberiete túto možnosť, spoločnosť Google zašifruje posledných 4 000 dokumentov, ktoré ste uložili do úložného zariadenia. Môžete k nim teda pristupovať offline. Službu Gmail možno nastaviť podobne.
V našom tíme HPobchod sme sa zhodli na tom, že najlepšia vec na cloudovom zálohovaní je, že k svojim údajom môžete pristupovať odkiaľkoľvek. Teda nielen odkiaľkoľvek na planéte, ale z akéhokoľvek zariadenia. Ak zostanete pri úložisku Google, stačí sa prihlásiť do svojho účtu Google na ľubovoľnom prenosnom počítači alebo počítači a môžete hneď pristupovať k svojmu úložisku a údajom.
Doteraz sme o cloude hovorili len v superlatívoch. Je bezpečný, skvele sa v ňom vyhľadáva a k údajom môžete pristupovať offline. Má cloudové riešenie nejaký "háčik"? Podľa Pavla Minářa je to ľudský faktor - alebo skôr to, ako si skladovanie (ne)zabezpečíme sami. Vedeli ste, že moderný počítač dokáže prelomiť jednoduché heslo zložené len z malých písmen približne za 3 sekundy? Naproti tomu heslo pozostávajúce z najmenej 10 znakov, veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov je oveľa ťažšie dekódovať a počítaču by trvalo 50 rokov, kým by ho dekódoval! Rozdiel je už teraz viditeľný.
Nakoniec sme sa s Pavlom Minářom rozprávali aj o tom, pre koho je cloud určený. Má svoju cieľovú skupinu? A existuje skupina ľudí, pre ktorých už cloud "nie je"? Nie, vôbec nie. Napríklad spomínané úložisko Google hovorí so svojimi používateľmi zrozumiteľne, v slovenčině a rozhranie je veľmi intuitívne.
Nebojíme sa povedať, že každý môže mať svoj vlastný cloud! V prvom videu z našej série sme sa zamerali na to, čo si môže laik predstaviť pod pojmom cloud a ako s ním začať pracovať. Ale tým nekončíme. V ďalšej epizóde sa pozrieme na to, ako môže cloud fungovať napríklad so službou Gmail.