Návšteva u optometristu je podobná návšteve u lekára, aspoň zo začiatku. Najskôr sa odoberie anamnéza. Spolu s odborníkom sa pozriete aj na vašu rodinnú anamnézu a prediskutujete vaše pracovné návyky. Pracujete na počítači dlho do noci? Zaujíma sa o to aj optometrista. Keď už máte dosť rozprávania, prichádzajú na rad nástroje.
Autorefraktometer vám na prvý pohľad povie veľa. Vďaka nemu sa odborník dozvie o vašich dioptriách, zakrivení rohovky atď. Tereza Höferová však zdôrazňuje, že to hlavné prichádza až potom, keď zákazníkovi zmeria zrak pomocou špeciálneho rámu a okuliarov. Hoci by sa mohlo zdať, že dvojité meranie nie je potrebné, opak je pravdou. Údaje zo zariadenia poskytujú len približnú predstavu. Kľúčové je následné meranie u optometristu, počas ktorého s vami odborník komunikuje a prispôsobí vám okuliare podľa vašich mier.
Vyšetrenie u optometristu určite nie je na škodu - vyskúšal ho náš kolega Ondřej Cvrček. Takže jedna rada - nie je zlé si občas dať zmerať zrak, možno aj preventívne. Týmto spôsobom určite predídete nepríjemnému vizuálnemu diskomfortu, s ktorým bojujeme v našom seriáli.