Všeobecne povedané, slovné spojenie farebný gamut jednoducho označuje všetky farby, ktoré naše oči dokážu vnímať. Na štandardizáciu tohto farebného rozdielu sa použili rôzne metódy merania farebného gamutu, aby sa vytvorili zrozumiteľné farebné rozsahy na pochopenie možností jednotlivých zariadení.
Medzi farebné gamuty patria NTSC, sRGB, AdobeRGB, DCI-P3, EBU, AppleRGB atď. Je ich veľa. Všetky majú svoje vlastné farebné súradnice R, G a B a súvisiace špecifikácie bieleho bodu a jasu a, samozrejme, svoje vlastné oblasti použitia.
sRGB je najčastejšie používaný farebný gamut v prostrediach systému Windows, monitoroch a prenosných počítačoch. Výhodou tohoto barevného gamutu je, že mezi vstupem a výstupem jsou menší rozdíly v barvách na základě úzkého rozsahu. Podporují ho také prohlížeče. Je vhodný najmä pre grafikov, pretože sa môžu spoľahnúť na absolútnu presnosť farieb.
Farebné gamuty AdobeRGB a DCI-P3 sú určené skôr pre profesionálov. Sú vhodné na tlač fotografií, pretože majú širší farebný rozsah. DCI-P3 je potom vhodný na prácu vo filmovom priemysle.Na pochopenie rozsahu farieb je dôležité porozumieť diagramu CIE. Je výsledkom rozsiahleho výskumu ľudského videnia. Je tiež známy ako "podkovový diagram". Horná krivka načrtáva tvar pripomínajúci podkovu, ktorý súvisí s čistými farbami - tými, ktoré môžeme vidieť v dúhe. Farby, ktoré sú presne na tejto krivke, sú jediné, ktoré v prírode skutočne existujú. Spodný okraj diagramu je rovná čiara, ktorá sa nazýva "fialová čiara". Farby medzi fialovou a červenou nie sú farbami dúhy.
Na obrázku vidíte, že 100 % sRGB pokrýva približne 70 % AdobeRGB. Ak teda zistíte, že displej má farebný rozsah 70 % AdobeRGB, ide o 100 % sRGB.