Ovládanie počítača prstom po displeji nie je úplná novinka, ale pri starších verziách Windows to nebolo príliš pohodlné (navyše sa používala nekomfortná rezistívna technológia, kedy sa na displej muselo tlačiť). Zmena prišla hlavne s Windows 8 a jeho novým prostredím.
Základné odlišnosti konvertibilných notebookov sú v dotykovej vrstve pod displejom av konštrukcii kĺbu. Tie najviac zvláštne konštrukcie potom majú oveľa bližšie k tabletu. Rozdiel je v tom, ako taký počítač používate.
4 režimy použitia konvertibilného notebooku
Konvertibilné notebooky majú niečo naviac, a buď to využijete, alebo je to pre vás zbytočné.
VÝHODY KONVERTIBILNÝCH NOTEBOOKOV:
Intuitívne ovládanie aplikácií a programov: čo potrebujete, na to si siahnete. | |
Využitie dotykového pera na kreslenie a písanie poznámok. | |
4 režimy použitia notebooku - ako klasický notebook, ako tablet s úplne preklopenou klávesnicou alebo ako "stan" či "stojan" pre sledovanie filmov a prezentácií. |
NEVÝHODY KONVERTIBILNÝCH NOTEBOOKOV:
Vyššia obstarávacia cena oproti klasickým notebookom | |
Spravidla lesklejší displej (vďaka dotykovej vrstve), väčšinou kompenzované vyšším jasom |
Dotykový displej je pri konvertibilných notebookoch samozrejmosťou. Majú ho aj niektoré klasické laptopy, ale pri nich sa musíte rukou naťahovať cez klávesnicu. Aby ste dotykový displej lepšie využili, je dobré si ho k sebe priblížiť. Na to slúži špeciálna konštrukcia kĺbu, čo je ona konvertibilita.
Výrobcovia notebookov skúšali rôzne spôsoby a najviac sa presadil displej, ktorý je možné otvoriť o 360 °. U HP ide o notebooky označené v názve ako x360. Každý spôsob má svoje nevýhody a pri tomto ide predovšetkým o to, že v plne otvorenom stave pokladáte notebook nechránenou klávesnicou na stôl. Teraz už to ako nevýhodu ale nikto takmer neberie, klávesnice sú na to stavané.
Notebooky
HP Pavilion x360
Dostupné konvertibilné notebooky na zábavu i prácu a každodenné použitie. 4 režimy použitia notebooku vás prekvapia svojou praktickosťou.
Notebooky
HP ENVY x360
Elegantný konvertibilný notebook s povrchom z lešteného hliníka. Výkonný procesor a špičkový displej je super pre prácu s videom a grafikou.
Notebooky
HP EliteBook x360
Extrémne ľahké a tenké notebooky HP EliteBook x360 sú navrhnuté pre profesionálov, ktorí vyžadujú maximálnu produktivitu.
Notebooky
HP Spectre x360
Ohromujúci vzhľad sa snúbi s nebývalým výkonom. Dotykový notebook s inteligentnými funkciami a veľmi dlho výdržou na batériu.
Dotykové ovládanie, či už prstom alebo stylusom, sa pri notebookoch presadzuje ako tretí, ale stále len doplnkový spôsob ovládania – po klávesnici a touchpade. Dojem, že klávesnicu ešte dlho nič nenahradí, sa za pár rokov môže vytratiť. A to je na obzore ešte ovládanie hlasom.
Dotykový displej sa od toho bežného zase toľko nelíši. Obsahuje navyše dotykovú kapacitnú vrstvu av prípade ovládania stylusom aj tzv. digitizér. Jeho parametre ale môžu byť rovnaké ako pri nedotykovej verzii. Malo by ísť aspoň o IPS s rozlíšením Full HD a dostatočným jasom pre vás spôsob používania - mimo kancelárie oceníte aj 400 nitov. Dotykové displeje bývajú väčšinou lesklé, ale existujú aj kvalitné matné (a pritom stále dotykové) panely. Výhodou lesklých býva napríklad pocitovo tvrdší povrch, avšak spôsobujú odrazy a fungujú trochu ako zrkadlo. Prináša ale oveľa lepšie farebné spektrum, sú často lepšou voľbou pre grafikov, ktorí na nich veľmi lipnú. Vybrané notebooky majú aj ochrannú vrstvu, ktorej sa hovorí „Gorilla Glass“. Táto ochranná vrstva prechádza niekoľkými testami proti poškriabaniu, pádu či vplyvu väčšieho tlaku na displej.
Mimochodom pri klasickom notebooku často nastáva situácia, že sa dá otvoriť len do nejakých 130° namiesto ideálnych 180° a nákup konvertibilnej verzie toto krásne rieši.
Prakticky všetky dotykové displeje ide ovládať prstom, ale len niektoré aj aktívnym perom. Takéto panely totiž musia obsahovať ďalšiu vrstvu, tzv. digitizér.
Dotykové pero umožňuje oveľa jemnejšiu prácu. Prstom sa trafíte na tlačidlo či posúvate stream fotiek, ale perom môžete aj písať alebo kresliť. Softvér v počítači potom vie napríklad prevádzať písané písmo na text – napríklad v aplikácii OneNote. Môžete sa tiež ľahko podpísať (pozor, elektronický podpis je niečo iné) alebo opravovať dlhšie texty a podčiarkovať chyby – veľmi vhodné pre študentov či editory textu na zvýraznenie pasáží, ktoré bude potrebné rozpísať/upraviť. Výhodou stylusu každopádne je, že na rozdiel od prsta presne vidíte miesto, do ktorého sa triafáte. Pero je skrátka vyšší level.
Konvertibilné notebooky majú samozrejme aj svoje zápory, ale väčšinou ide len o trochu vyššiu cenu. Nevýhodou môže byť pre niekoho aj (väčšinou) lesklý displej, ale často je to od výrobcu kompenzované vyšším jasom. Tiež ak ste zvyknutí na zapínacie tlačidlo niekde nad klávesnicou, tak pri konvertibloch bávalo veľmi často na boku medzi portami. Pri nových modeloch HP je ale zapínacie tlačidlo súčasťou klávesnice. A to je prakticky všetko, inak sú dnešné konvertibly iba vylepšené klasické notebooky.
Ešte nedávno ste si mohli bežne kúpiť konvertibilné notebooky, ktorých displej sa otáčal na dvoch ramenách, alebo naopak na jedinom centrálnom kĺbe. Ale aj tu boli a sú notebooky s úplne odpojiteľnými displejmi, pri ktorých potom môžete klávesnicu nechať pokojne doma. Ide o zariadenie typu 2v1 (takto ich výrobcovia aj trh nazvali) a konštrukčne sa líšia v tom, že majú všetok hardvér v časti s displejom. V časti s klávesnicou nie je buď nič, alebo niekedy druhý akumulátor. A tieto zariadenia už podľa prísnej definície notebooky tak úplne nie sú. Skôr ide o tablety. Veľa modelov snáď s výnimkou Surface Booku tiež nemá dostatočne ohybný kĺb, respektíve nemá žiadny.
Veľkou výhodou je u nich naopak nízka hmotnosť av taške o nich skoro neviete.
Nechceme túto kategóriu nejako haniť, každé zariadenie je pre niekoho ideálne, ale treba uviesť, že 2v1 majú k notebookom už veľmi ďaleko. Môžu byť veľmi pohodlné na cestách niekde pri stolčeku, ale na klin si ich aj s klávesnicou nedáte.
Konvertibilné notebooky s otočným displejom sú už zo svojej podstaty stvorené na ovládanie na dotykovom displeji. Stále však fungujú aj ako klasické notebooky a ich konvertibilita je len ďalšou funkciou naviac. Príjemným doplnkom, ktorý nemusíte využiť a ani o ňom neviete, alebo naopak výrazne zvýši vašu produktivitu.
A na čo je dotykový displej? Pre mnoho užívateľov k ničomu, iní naň nedajú dopustiť. Dotykový displej je ďalšou možnosťou, ako počítač ovládať, keď sa napríklad na niektoré aplikácie hodí viacero prstov či stylusov. A pokiaľ si nájdete tie svoje aplikácie, používate napríklad OneNote, či kreslíte v Photoshope, určite ho oceníte vrátane aktívneho pera. Práve možnosť voľby je na týchto notebookoch to najlepšie. Aj pri pozeraní na filmy na gauči alebo v posteli je plne otočený displej niekedy výhodnejší.