Na rozdiel od bežných používateľov, ktorí konzumujú hlavne obsah v počítači - vytvoríte ho (alebo chcete len začať vytvárať). Nástroje používate nielen od spoločnosti Adobe, pretože aj mnoho konkurenčných aplikácií to dokáže veľmi dobre. Preto sú počítače vhodné pre vás ako pracovné stanice, ale pokojne aj o niečo lepšie konvertibilné laptopy. Musí mať hlavne dobrý výkon a displej nie je len o fyzických rozmeroch, ale aj o rozlíšení.
Doma na stole môžete mať veľký monitor alebo lepšiu klávesnicu s myšou, ale určite nechcete byť príliš obmedzení pri tvorbe ani na cestách.
Takmer každý počítač dokáže spracovať základné strihanie videa a jednoduché fotografie. Rozdiel sa vyskytuje, keď to vyskúšate s náročnejšími videami 4K (a v budúcnosti 8k) a musíte strieľať v RAW (keď každá fotografia má desiatky megabajtov). Len ak to chcete urobiť ako profesionál.
Nezabudnite, že ani notebook pre tvorcov obsahu je stále univerzálnym počítačom so systémom Windows (ospravedlňujeme sa používateľom Mac, majú výhodu v jednoduchšom výbere), kde môžete napísať diplom alebo hrať hry. Iba tieto aktivity nie sú priamo zamerané a naopak vám poskytne najlepšiu skúsenosť pri vytváraní obsahu vo forme videí alebo úpravách fotografií. Aj keď dnes hlavne videá.
Content Creators sú vlastne najnovšou kategóriou počítačov. Pred niekoľkými rokmi si tvorcovia obsahu začali kupovať herné notebooky, ale príliš na nich nehrali. Ich výkon využívali na úpravu videa. Výrobcovia vrátane spoločnosti HP si to všimli a prišli na trh s notebookmi určenými presne na tento účel. Stále ide o výkonné notebooky zodpovedajúce herným notebookom, ale bez niektorých herných prvkov (farebne podsvietená klávesnica, extravagantný dizajn) a často s grafikou Nvidia ADA. Tá je v podstate ako GeForce (na jej základe), ale optimalizovaná pre Lightroom alebo Premiere
Ak teda na počítači rovnako hráte hry a vytvárate video obsah, vyhrávate a a vyberte si niektoré herné PC. Bude vhodné aj pre kategóriu „content creators“.
Pre koho je vhodná klasická konštrukcia („clamshell“) a kto by používal otočný displej? S notebookmi x360 môžete pracovať ako s tabletmi. Otočením klávesnice skryjete klávesnicu a počítač začnete ovládať predovšetkým prstom. V některých případech i dotykovým perem. A jestli je to vhodné i pro vás? Je to hlavně o aplikacích, které používáte, a jejich uzpůsobení pro tento typ ovládání.
Konzervatívnejší používatelia by sa displeja v žiadnom prípade nedotýkali (kto by ho chcel stále čistiť), ale tí, ktorí sa naučili používať smartfón skôr ako počítač, budú dotykový displej pravdepodobne používať častejšie.
Čo kompromis? Aj pri bežnej práci je niekedy rýchlejšie ťuknúť prstom na obrazovku a potom sa rýchlo vrátiť na touchpad. Pri prezeraní obrázkov alebo videí môže byť pohodlné posúvanie prstom po obrazovke, ale aj kurzorové šípky. Každý z nás to má jednoducho nastavené a zažité inak..
Pre väčšinu kategórií notebookov pred rozlíšením 4K skôr trochu varovania . Pro řadu aplikací a ostatně i pro Windows je na malé úhlopříčce notebooku tahle jemnost zbytečná a má i své nevýhody. Kromě nižší výdrže na akumulátor pak třeba v titěrnosti některých ovládacích prvků. Ale v této kategorii je tomu jinak a řekněme od 16“ výše už může být 4K vhodným rozlišením. Není to ale tak, že byste na střih 4K videa museli nutně mít 4K displej. Len sa vďaka nemu bude v niektorých programoch pracovať o niečo pohodlnejšie.
V prípade notebooku s otočným displejom (x360) vyzerá veľká uhlopriečka trochu nepatrične. Tieto stroje bývajú kompaktnejšie, ale stále môžete získať veľkosť 16“. Na druhej strane, HP Omen herné/pracovné stroje sú vždy s väčším displejom. Pre tých, ktorí tvoria mimo svojej pracovne, by bolo lepšie zvoliť kompaktnejší stroj s uhlopriečkou okolo 14“.
Vďaka tenkým rámikom okolo displeja veľká uhlopriečka neznamená, že notebook je taký masívny ako predtým. Namiesto doterajších hlavných veľkostí (13,3„ | 15,6“ | 17") je teraz rozsah širší. Najmä vďaka spomínaným rámčekom sa základná veľkosť notebooku posunula na 14“ a z pätnástok sú teraz šestnástky. A existuje množstvo modelov s pomerom strán 16:10 alebo dokonca 3:2. Vyskúšajte, ktorý pomer strán vám vyhovuje viac.
Na úpravu fotografií, ktorá bude dnes skôr voliteľnou funkciou (ak nie ste fotograf), potrebujete hlavne displej s dobrou kvalitou farieb. Tie nájdete v ponuke spoločnosti HP ZBook.
Počítačové komponenty sú veľmi všestranné. Len v tomto type notebooku dostanete viac operačnej pamäte a procesor, ktorého silnou stránkou nebude práve energetická účinnosť. Užitočný je aj veľkokapacitný SSD disk a externý disk na zálohovanie.
Procesory notebookov možno veľmi jednoducho rozdeliť na energeticky úsporné a výkonnejšie. Pri používaní počítača na strih videa potrebujete hlavne výpočtový výkon, preto sa vyhnite tým úsporným. Ako ich rozpoznať? Ich označenie nie je veľmi intuitívne, ale napríklad písmeno U na konci názvu procesora označuje úspornú verziu. V prípade tohto typu počítačov je minimum Intel Core i7 alebo AMD Ryzen 7 a najlepší výkon poskytujú modely s deviatkou na konci (Core i9, Ryzen 9). O týchto procesoroch si môžete prečítať samostatný článok na našej webovej stránke.
Na druhej strane, operačná pamäť je jednoduchá, prakticky ide len o kapacitu. Iste, jej rýchlosť má vplyv a medzi jednotlivými generáciami sa dosť líši (DDR3 vs. DDR5), ale v praxi je dôležitá kapacita. 16 GB by malo byť minimum.
Grafika môže vykonať veľkú časť práce za procesor. Veľa záleží na tom, či využijete ADA od Nvidie, alebo sa (ako väčšina vývojárov) uspokojíte s GeForce, s ktorou sa dá tiež veľmi dobre hrať.
Kamera a mikrofón sú tiež veľmi dôležité, ale v tomto parametri sa modely integrované v notebookoch zatiaľ nemôžu rovnať samostatným modelom. Ak chcete natáčať kvalitné video, takmer vždy potrebujete špecializovanú kameru a mikrofón. Ale aj napriek tomu sa niekedy môže hodiť mať v tomto bode v notebooku niečo lepšie. Pri kamere hľadajte rozlíšenie 1080p a niektoré notebooky ponúkajú viac mikrofónov - aby sa lepšie odstránil šum zo záznamu. Profesionáli však nenahrávajú na webovú kameru a ich mikrofóny sú takmer výlučne od jednej značky začínajúcej písmenom R.
Tak jako v jiných kategoriích se ani zde nedá poradit přímo konkrétní model. Spoločnosť HP ponúka tri hlavné rady, v ktorých si nájdete svojho favorita. Medzi čisto pracovné notebooky patrí rad ZBook, kde si môžete vybrať modely s grafickými kartami NVIDIA RTX ADA. Pre grafikov a hráčov sú určené notebooky radu Omen. Ak máte radi otočný displej a okrem touchpadu používate na ovládanie počítača aj prst alebo dotykové pero, je pre vás vhodný Spectre x360.