Keď si kúpite notebook HP, zrejme predpokladáte, že vás pri otvorení privíta aktuálna verzia systému Windows. To však nemusí byť pravidlo. Pri prehliadaní nášho e-shopu ste si možno všimli, že ponúkame aj nariadenia, notebooky či počítače vo verzii FreeDOS 3.0 s poznámkou „bez operačného systému". Čo to znamená pre vás ako kupujúceho? Komu sa takýto nákup oplatí a čo robiť, keď si prinesiete domov notebook bez operačného systému? Poďme sa na to pozrieť bližšie.
V prvom rade treba povedať, že označenie „bez operačného systému" nie je úplne presné. Ak by ste zapli notebook s FreeDOS, premohla by vás vlna nostalgie. Je to bezplatná open source náhrada za MS-DOS, ktorá prišla na svet, keď sa Microsoft rozhodol predaj MS-DOS ukončiť. Ak sa v najbližších dňoch a mesiacoch neplánujete zaoberať zadávaním príkazov do operačného systému a hraním retro hier, zariadenie FreeDOS na normálnu prevádzku naozaj nestačí.
Notebooky bez operačného systému sa predávať nedajú. FreeDOS je teda spôsob, ako predať notebook bez licencie na Windows. A teraz pozor. Toto nie sú nejaké „podvody" na zákazníkoch. Napríklad v HPobchode máte na výber. Štandardne ponúkame naše notebooky buď s predinštalovaným Windows 11 Home alebo Windows 11 Pro, alebo vo variante s FreeDOS 3.0. Mnohí z vás sa teraz asi spýtajú: „A prečo?" Radi vám odpovieme.
Prečo teda vôbec ponúkame notebooky s FreeDOS? Pre určitú skupinu našich zákazníkov to znamená vyššiu používateľskú skúsenosť (môžu si nainštalovať alebo mať presne to, čo chcú) a výrazné úspory peňazí.
Na druhej strane, aj tí, ktorí ešte neuvažovali o kúpe notebooku s FreeDOS, pretože by na to jednoducho ani nepomysleli, by mohli zistiť, že to má niečo do seba. Inštalácia systému Windows alebo iného operačného systému je spravidla jednoduchá a pre vás to môže znamenať nie celkom zanedbateľnú úsporu peňazí. Čo ušetríte, môžete investovať do pekného príslušenstva alebo nákupu aplikácií.
To však nemá povzbudiť všetkých našich zákazníkov, aby si kúpili notebook s FreeDOS. Ak je svet IT pre vás „španielska dedina" radi vám pomôžeme zorientovať sa – ale odporúčame vám modely s predinštalovaným Windows 11 Home alebo Windows 11 Pro. Na druhej strane, ak sa trochu vyznáte, kúpa zariadenia s FreeDOS nemusí byť zlý nápad.
Nie ste si istí? Skonzultujte svoj nákup s našimi špecialistami – pomôžu vám vybrať notebook šitý na mieru vašim potrebám. Zavolajte na číslo 02 2220 5425.
Ak ste sa rozhodli, že notebook FreeDos je pre vás ten pravý, budete musieť v prvom rade zistiť, ako a kde získať operačný systém. A neboli by sme to my, keby sme vám neponúkli pomocnú ruku.
Operačný systém si môžete kúpiť aj u nás . Pozrite si našu ponuku operačných systémov Microsoft Windows.
Samozrejme, môžete ho získať aj priamo od vývojára. V prípade systému Windows je to Microsoft.
Na internete je tiež množstvo predajcov, ktorí ponúkajú „lacné licencie". Ale pozor. Keď ponuka vyzerá príliš lákavo a výhodne, môže to byť pasca. Ak nechcete riskovať kúpu nelegálnej licencie, vyhnite sa tomu. Ak si stále chcete kúpiť takúto licenciu, skontrolujte hodnotenie predajcu, samotný produkt a v ideálnom prípade sa pokúste nájsť recenzie v diskusiách používateľov. Kameňom úrazu môže byť aj takzvaná „druhotná licencia". O čo ide? Hneď sa to dozviete.
Druhotná licencia je licencia zo „second handu“. Kupuje sa od používateľa, ktorý už licenciu nepoužíva – napríklad preto, že prešiel na novší softvér. Predaj takýchto licencií nie je nezákonný. Obchodovanie s použitým softvérom schválil aj Súdny dvor EÚ, ktorý rozhodol, že autor softvéru nemôže zabrániť ďalšiemu predaju.
To, či je druhotný softvér pravý, zistíte vložením licenčného kľúča priamo na webovej stránke spoločnosti Microsoft. Aj keď je zakúpená licencia originálna, nemusí to hneď znamenať, že máte vyhrané. Ak naletíte podvodníkovi, problém často nie je v zákonnosti softvéru, ale v tom, že osoba predá legálnu licenciu viacerým ľuďom. Potom je jej používanie nezákonné. Alebo sa môže jednať o nepredajnú licenciu, ktorá bola určená pre neziskový sektor, vývojárov a pod.
Ojedinelé nie sú ani prípady predaja licencií určených pre viacerých používateľov. Napríklad licencie pre rodiny. Čo je „kameňom úrazu"? V tomto prípade nie ste jediný, kto má kontrolu nad svojimi údajmi. Dokonca aj ten, kto si licenciu kúpil a pravdepodobne vám ju ďalej predal, ich má. Môže kedykoľvek ľahko „odrezať" vašu licenciu, poslať ju ďalej. A to nie je všetko. Skrátka, pri druhotných licenciách je až príliš veľa „ale", kvôli ktorým, by sme vám ich ako špecialisti, ktorí chcú, aby ste so svojimi zariadeniami HP vždy a za každých okolností vynikali, neodporúčali.
Máte záujem o notebooky s FreeDOS 3.0? Radi vás prevedieme výberom a poradíme vám, čo robiť so zariadením po zakúpení. Ak máte obľúbený operačný systém, Windows 11 vám nevyhovuje alebo vás zaujíma zariadenie bez licencie z iných dôvodov, radi vám pomôžeme.
Čo chápem ako výhodu?
Notebook je lacnejší | |
Možnosť inštalácie iného operačného systému | |
Inštalácia čistého systému bez ďalších nežiaducich softvérov |
Čo chápem ako nevýhodu?
Je potrebné nájsť si vlastný operačný systém |