Podľa pôvodných plánov Microsoftu mal byť Windows 10 posledným operačným systémom, ktorý bude len donekonečna aktualizovaný. Namiesto toho je tu Windows 11 – podľa niektorých len prefarbená Desiatka, ale podľa Microsoftu nový OS. Oboje je vlastne pravda. Microsoft na Windows 11 pracoval niekoľko rokov a pôvodne malo ísť o Windows 10X pre prenosné zariadenia.
Microsoft označil po necelom roku Windows 11 oficiálne za úplne hotový systém tým, že ho začal dodávať aj do firemného prostredia. Znamená to, že aj konzervatívni používatelia naň môžu s pokojným srdcom prejsť. Alebo aj nemusia. Windows 10 je stále plne podporovaný a dostáva tie isté funkcie, aké sa objavujú vo Windows 11. Microsoft na prechod prakticky nijako netlačí a šialenstvo ako pri predstavení Windows 95 sa už asi nikdy opakovať nebude.
Rozdiel medzi oboma systémami spoznáte skôr podľa grafického spracovania niektorých prvkov, a kým neskončí plná podpora Windows 10, pravdepodobne sa to príliš nezmení. Iné to bolo (stále je) s populárnym Windows 7, ktorý podľa štatistík v súčasnosti používa rovnaký počet počítačov ako Windows 11. Windows 7 je, žiaľ, už bez podpory Microsoftu, takže ho nemožno označiť za bezpečný.
1. Nový počítač:
Nemáte príliš na výber, Windows 11 dostanete automaticky. Nie je však mnoho dôvodov, prečo sa snažiť zmeniť systém späť na Windows 10.
2. Starší počítač spĺňajúci podmienky aktualizácie:
Váš Windows 10 možno bezplatne aktualizovať na Windows 11 a pravdepodobne vám to už systém sám ponúkol. Lákadlo nového systému je síce veľké, ale po pár dňoch pravdepodobne zistíte, že sa zase tak veľa nezmenilo. Zatiaľ je teda úplne jedno, či aktualizujete, alebo prechod odložíte. Ak však radi skúšate nové veci, smelo do toho.
3. Starší počítač nespĺňajúci podmienky aktualizácie:
Niektoré podmienky možno podľa návodov na internete obísť a Windows 11 nainštalovať aj na počítač, ktorý Microsoft neodporúča. S veľkou pravdepodobnosťou sa nič zlé nestane a počítač vám bude fungovať štandardne. Ak ste pokročilý používateľ, pokojne to skúste. Podpora Windows 10 tu však bude niekoľko rokov a dovtedy pravdepodobne svoj počítač vylepšíte alebo vymeníte. Nie je teda potrebné meniť napríklad procesor len kvôli tomu, aby ste mohli nainštalovať Windows 11.
Príjemnejšie prostredie a nový vzhľad. Asi každý už videl centrované tlačidlo Štart, no prepracovaná je celá ponuka Štart. Koniec dlaždíc, ktoré väčšina používateľov aj tak neobľubovala, a pracovnú plochu vylepšia widgety. Tešiť sa môžete na tmavý režim, pri ktorom budú aj iné (temnejšie) systémové zvuky. A tlačidlo Štart si môžete vrátiť späť do rohu.
Windows 11 bude pravdepodobne najlepší systém pre hry nielen vďaka podpore DirectX 12 Ultimate. Dokáže lepšie využiť moderné monitory s podporou HDR, takže získate kvalitnejší obraz. Hry sa budú vďaka technológii DirectStorage načítavať rýchlejšie. Microsoft tiež ponúka prepojenie so službou Xbox Game Pass pre prístup k najnovším hrám (áno, Microsoft vyrába aj hry).
Môžete sa tešiť na viac virtuálnych plôch, ktoré si prispôsobíte podľa toho, čo práve robíte. Plocha na školu, plocha na zábavu… jednoducho vyššia produktivita.
Windows 11 bude na nových počítačoch výrazne rýchlejší, aktualizácie budú menšie a notebooky môžu mať dlhšiu výdrž batérie.
Windows 11 si lepšie poradí s viacerými monitormi a umožní pohodlné rozloženie aplikácií na pracovných plochách.
Microsoft integroval Teams (a upozadil Skype). Teams bol počas lockdownu kľúčový nástroj a pre videokonferencie je dôležitý aj naďalej. Je len dobre, že vo Windows získal trvalé miesto.
Microsoft by mal v budúcnosti umožniť inštaláciu vybraných aplikácií pre Android.
Aj ak máte slabší hardvér, Windows 11 vám bude bežať minimálne rovnako rýchlo ako Windows 10. Microsoft vyžaduje len 64GB disk a 4 GB operačnej pamäte ako minimum. Zatiaľ sa však neodhodlal vyžadovať SSD, no našťastie notebooky HP ho majú vždy.
Ak čítate tento článok, Windows 11 vás zrejme zaujíma. A keďže sa zmene nakoniec aj tak nevyhnete (ak si nekúpite MacBook alebo sa nestanete linuxákom), smelo do toho.
Čo je to TPM 2.0?
Microsoft pôvodne vyžadoval, aby mal počítač čip TPM 2.0. Hoci nejde o nič zložité a štandard Trusted Platform Module je známy mnoho rokov, niektoré počítače ho trochu ignorovali. Do čipu TPM sa dajú ukladať kryptografické kľúče, biometrické prihlasovacie údaje (odtlačky prstov, snímka tváre) alebo kľúče od šifrovaného disku. Funkciu TPM si možno na niektorých počítačoch zapnúť aspoň softvérovo v BIOSe (hľadajte fTPM) a do niektorých stolných počítačov je možné dokúpiť aj hardvérový modul. Všetky dnes predávané notebooky HP vrátane tých základných čip TPM 2.0 obsahujú a určite je lepšie ho mať vo svojom počítači.
Čo vnímam ako výhodu?
![]() | Zatiaľ veľmi podobný ako Windows 10 |
![]() | Pohodlnejší manažment okien |
![]() | Chyby sa stále vylepšujú |
Čo vnímam ako nevýhodu?
![]() | Spodná lišta je v strede, dá sa však presunúť doľava |
Notebooky HP s Windows 11
Nakupujte tuStolné počítače HP s Windows 11
Nakupujte tu