Čo musím vedieť pred výberom tlačiarne. | Aký typ tlačiarne mám zvoliť? | Na aké vlastnosti sa mám zamerať? | Ako vyberať na HPobchode
Vybrali ste si typ tlačiarne, to najdôležitejšie vás ale ešte len čaká. Musíte si zvoliť konkrétny model. Pri jeho výbere sa zamerajte na vlastnosti, ktoré nájdete v našom prehľade.
Každá tlačiareň ponúka iné pripojenie. Tlačíte doma a len občas? Potom si vystačíte s pripojením cez USB kábel. Ak chcete používať tlačiareň vo viacerých ľuďoch, dajte prednosť bezdrôtovému pripojeniu cez WiFi, prípadne Bluetooth. K tlačiarni sa tak pripojíte z počítača, mobilu alebo tabletu. U mnohých zariadení si navyše môžete vybrať, ktoré pripojenie vám vyhovuje najviac.
Toto orientačné číslo udáva, koľko stránok by ste na tlačiarni mali za mesiac priemerne vytlačiť. Ak tlačíte len občas, nemusíte toto číslo príliš riešiť.
Nie všetky tlačiarne umožňujú obojstrannú tlač. Ak je pre vás dôležitá alebo len chcete šetriť životné prostredie, určite vyberte tlačiareň, ktorá ju podporuje. Alternatívou je bežná manuálna obojstranná tlač. Najprv tak vytlačíte nepárne stránky, ktoré potom vložíte späť do tlačiarne a z druhej strany je potlačíte párnymi stránkami.
Viac zásobníkov na papier sa hodí v prípade, že často tlačíte na rôzne formáty papiera. Napríklad raz na obyčajný papier a druhýkrát zase na fotografický. Pre každý formát tak máte jeden zásobník a pred tlačou nemusíte meniť papier ani nastavenie tlačiarne.
O samotnej tlači vám viac povie jej rozlíšenie (kvalita) a rýchlosť. Rýchlosť sa udáva v počte vytlačených strán za minútu, rozlíšenie v dpi – počte bodov vytlačených na jeden palec štvorcový. Všeobecne platí, že laserové tlačiarne tlačia pomalšie ako atramentové. Atramentové tlačiarne naopak oproti laserovým ponúkajú väčšie rozlíšenie tlače a spravidla aj väčšiu kvalitu. Pri tlači bežných dokumentov si vystačíte s rozlíšením 600 x 600 dpi. Ak chcete tlačiť fotografie vo vysokej kvalite, siahnite radšej po farebnej tlačiarni s rozlíšením 4 800 x 1 200 dpi a viac. Počítajte ale s tým, že takéto rozlíšenie vám zatiaľ ponúknu iba atramentové tlačiarne.
Záleží vám na tom, ako kvalitným skenerom je zariadenie vybavené? Pozornosť venujte maximálnemu rozlíšeniu a veľkosti skenovanej plochy, prípadne tiež rýchlosti skenovania. V oboch prípadoch platí, že čím väčšie, tým lepšie. Pri bežnej práci v domácnosti i kancelárii si však bohato vystačíte s rozlíšením do 1 200 dpi.