HP má na trhu dve verzie multifunkčnou so skenerom a dve verzie tlačiarní bez skenera. Líšia sa hlavne rýchlosťou tlače a niekoľkými drobnosťami. Multifunkčný model HP Officejet Pro X476dw má rýchlosť tlače až 55 strán za minútu. Výkonnejší multifunkčný model HP Officejet Pro X576 má najvyššiu rýchlosť tlače na trhu aj na svete. Až 70 strán za minútu. Týmto výkonom sa tlačiareň dostala do slávnej Guinesovej knihy rekordov! Taký pracant už dokáže obslúžiť viac pracovníkov úplne bez problémov a hlavne za výbornú cenu.
HP OfficeJet Pro X476dw | HP OfficeJet Pro X576dw |
Aby sme mohli porovnať náklady na tlač s obľúbeným laserom, vyberieme na trhu ekvivalentný model farebné laserové tlačiarne. LaserJet Pro M476 s mesačným zaťažením okolo 2 500 strán (rovnako ako X476) bude vyhovovať. Nebudeme započítavať cenu papiera. Ten si uplatňuje každý užívateľ vlastný a je samozrejme potrebné ho k celkovým nákladom pripočítať. HP odporúča tlačiť na papier s označením ColorLok. Prináša niekoľko výhod pri tlači, ale zároveň sa nedá povedať, že by tieto papiere boli drahšie, než obyčajné kancelárske papiere. Papiere spoznáte podľa tohto loga
Náklady na tlač(1):
Tlač FARBA/ČB: | Náklady na tlač 1 stránky HP OfficeJet Pro X476/X576 (atramentová) | Náklady na tlač 1 stránky HP LaserJet M476 (laserová) |
1 čiernobiela stránka, 5% pokrytí | 1,1 centu | 2,46 centu |
1 farebná stránka, 5% pokrytí | 1,15 centu | 4,5 centu |
Ako je vidieť z tabuľky, na atramentovej tlačiarni sú čiernobiele stránky viac než 50% farebnejšie dokonca o 60% nižšie náklady na tlač, než u laserovej tlačiarne v rovnakej výkonovej triede. Pri počte niekoľko tisíc stránok mesačne môžu byť náklady na tlač znížené. Viac ako 36,44 € - eur za rok. Pri farebných stránkach býva väčší ako 5% pokrytia farbou a preto aj väčšia úspora na tlačových nákladoch.
Do atramentových tlačiarní sa dávajú len atramentové farby v kazetách a nič iného. Náklady na tlač sa laserových tlačiarní môžu líšiť o dodatočné náklady za zapekaciu piecku, kity pre údržbu tlačiarne a zbernej nádobky na opadaný tonerový prášok. Tieto náklady sú započítané len v prípade že laserová tlačiareň prekročí určitý počet vytlačených stránok. U väčších modelov je to štandardná položka pri výpočte nákladov na tlač, u nižších modelov sa započítavajú v prípade že je prekročená životnosť alebo nominálna kapacita tlačiarne.
U laserových tlačiarni sme zvykli na príkon aj pol. kilowattu (kW) za hodinu. Pri cene jednej kWh okolo 4-5 centov jedná sa o nezanedbateľnú položku vo vyúčtovaní Za ďalšie obdobie okolo jedného roku. To už môže byt čiastka navýšená aj o niekoľko sto eur. Atramentová rada má spotrebu pri tlači o mnoho menšiu. Typicky 70W. Maximálne 100W. Oproti spotrebe u nášho zrovnávaného modelu LaserJet Pro M476, kde je pri tlači okolo 400W značný rozdiel môže po dlhšom časovom úseku znížiť náklady na tlačiareň kľudne o polovicu.
Tlač na atramentovej tlačiarni je tichšia . Nemušia sa používať vetráčiky k zapekacej piecke ako pri laserovej technológii. Taktiež nábeh na tlač je rýchlejšia. Nemusí sa totiž čakať, než piecka dosiahne prevádzkyschopné teploty. Za výhodu sa určite dá tiež považovať to, že atramentová tlačiareň rovnakej kategórie má aj rovnaké funkcie ako jej laserová sestra. Nebudete teda o nič ochudobnení. Medzi tieto funkcie patrí automatická obojstranná tlač, obojstranný skener na kopírovanie, skenovanie do sieťového priečinka, skenovanie ako prílohu do emailu. Aj správa tlačiarne cez HP softvér Web Jet Admin je rovnaká.
Poznámka: