Už niekoľko mesiacov je v predaji najnovšia generácia G11, z ktorej som v prehľade čerpal. Na začiatku je potrebné uviesť, že aj základné ProBooky sú už veľmi kvalitné stroje. Kto hľadá najmä nízku cenu, pre toho je tu rad HP 200 alebo HP 14/15/17.
Očakávané rozdelenie na lacnejší ProBook, drahší EliteBook a prémiový ZBook teda neplatí vždy. Ak si porovnáte notebooky s podobnými parametrami, výber nebude práve jednoduchý. V podstate sa za jednu cenu (v rozmedzí približne 4000 Kč) dá kúpiť veľmi podobný notebook zo základnej aj prémiovej rady. Vždy dostanete Intel Core Ultra 7 155U a vyšší (aby si udržali cenu), prípadne o niečo slabší AMD Ryzen 5 8540U. AMD však rozhodne nie je zlou voľbou. Ďalej integrovanú grafiku, 16 alebo 32 GB operačnej pamäte a 512GB či 1TB disk.
HP sa drží jednotnej dizajnovej línie, a preto notebooky vyzerajú veľmi podobne. Väčšinou ide o 14 alebo 16" uhlopriečku v cenovom rozmedzí približne 19 až 58 tisíc Kč. Na prvý pohľad je pri základných modeloch viditeľná svetlejšia klávesnica či čiastočne plastové šasi, naopak Firefly má luxusnejšie tmavšie telo. To však nie sú zásadné rozdiely. Ako sa teda vlastne líši ProBook od EliteBooku a ZBooku Firefly a v čom je medzi nimi zásadný rozdiel, aby sa oplatilo zaobstarať vyšší model?
Veľkou výhodou je, že všetky šestnástky spomínaných modelov disponujú numerickým blokom klávesnice. Niektoré rady majú popri 14" ešte aj kompaktné 13,3" displeje, hoci táto veľkosť je pri notebookoch na ústupe. IPS displej má prakticky vždy rozlíšenie Full HD s pomerom strán 16:10. OLED zatiaľ do biznisových laptopov neprenikol.
Obnovovacia frekvencia je aj pri najvyšších modeloch 60 Hz, pričom len ZBook Firefly dokáže upravovať farby podľa okolitého svetla. Od EliteBooku 800 by mala byť dostupná automatická úroveň jasu. Všetky umožňujú otvoriť veko displeja do plného uhla takmer 180°.
Sú matné a nedotykové s výnimkou konvertibilných modelov s otočným displejom. Základný jas je 300 nitov, čo do kancelárie postačuje. Vyšší jas 400 nitov majú až niektoré EliteBooky 660, medzi EliteBookmi 800 potom už prakticky všetky.
So systémom HP Sure View (bezpečnostná vrstva na displeji, ktorá zámerne znemožňuje viditeľnosť z bočných uhlov) sa môžete stretnúť aj pri jase 800 nitov, no v tomto prípade jas nevyužijete na prekonanie priameho slnečného svetla. Absolútne špičkový obraz HP DreamColor potom ponúkajú niektoré ZBooky Firefly 14, pri ktorých sa rozlíšenie 2560 × 1600 px spája s frekvenciou 120 Hz a jasom 500 nitov.
Klávesnice majú rovnaké rozloženie, ide o typ ISO s českou diakritikou a bielym podsvietením. Klávesnice od radu EliteBooky 800 vyššie sú odlišné, čo možno rozpoznať aj podľa farby – nižšie modely majú tmavosivé klávesy. Drobné odlišnosti zahŕňajú aj prehodené zapínacie tlačidlo a klávesu Del.
HP používa pomerne rovnomerne procesory od Intelu aj AMD, pričom pri niektorých modeloch ponúka iba Intel. To spoznáte priamo z posledného čísla v označení modelu, kde 0 znamená Intel a 5 zase AMD. Platí to pre všetky ProBooky aj EliteBooky, len pri ZBooku Firefly je to inak – AMD označuje písmeno A.
U novej generácie G11 ide pri Inteli o procesory Meteor Lake a v prípade AMD o Rembrandt či mierne novší Hawk Point (výkonnostný rozdiel medzi nimi je minimálny). Väčšinou ide o úsporné verzie procesorov (poznáte ich podľa písmena U, napríklad Intel Core Ultra 7 155U) určené skôr na dlhšiu výdrž batérie. Až drahšie modely majú aj výkonnejšie čipy (poznáte ich podľa písmena H alebo HS).
Operačná pamäť je buď 16 alebo 32 GB, pričom pri väčšine modelov (s výnimkou EliteBookov 830 a 1040) je vymeniteľná. Len jediný cenovo orientovaný notebook v ponuke má iba 8 GB, ale aj pri ňom je možné pamäť rozšíriť. SSD je vždy vymeniteľné, kapacita začína na 512 GB a pri modeloch ZBook Firefly môže byť až 2 TB. Druhý slot pre ďalšie SSD momentálne nemá ani jeden z biznisových modelov HP.
Grafická karta je väčšinou integrovaná. Len pár modelov má výkonnejšiu GeForce RTX A500 (tá je určená skôr na prácu, na hranie by veľmi nepostačovala). Výnimkou je jedna konfigurácia EliteBooku 660 s GeForce RTX 2050.
Konektorová výbava je naprieč modelmi tiež veľmi podobná. Výnimkou je EliteBook 1040 s tromi USB-C (má jedno navyše). Sieťový RJ45 nájdete len pri ProBookoch a základnom EliteBooke 600. A niektoré modely zase nemajú slot SmartCard. Inak je to ako cez kopírku.
Čo sa viac líši, je rýchlosť USB-C a rozhranie Thunderbolt. ProBooky s AMD zvládnu cez USB-C rýchlosť 10 Gb/s, tie s Intelom 20 Gb/s (čo na väčšinu úloh bohato stačí). EliteBooky už ponúkajú vyšší štandard s USB4 a zvládnu rýchlosť 40 Gb/s, pričom u nich nechýba ani podpora Thunderboltu. Pri Inteloch je to pri všetkých modeloch, pri AMD s pomocou externého čipu od radu EliteBook 800.
Základné batérie pri väčšine modelov sú 3-článkové s kapacitou 56 Wh. Samozrejmosťou je nabíjanie cez USB-C, no ak pripojíte slabšiu nabíjačku zo smartfónu, poradí si s ňou len EliteBook 800 (otestované na modeli 845) a ZBook Firefly.
Výrazne výkonnejšiu batériu majú až EliteBooky 860,1040, a tiež ZBook Firefly 16. Tie ponúkajú 6-článkovú batériu s kapacitou 76 Wh (68 Wh pri EliteBooku 1040) a podporou rýchleho 100W nabíjania. ZBook Firefly 14 má opäť menšiu batériu.
Prístup ku komponentom je pri všetkých modeloch podobný. HP tu jasne ukazuje pokročilú unifikáciu svojich radov. ZBook Firefly má robustnejšie chladenie, čo však môže byť spôsobené dedikovanou grafikou v konkrétnej konfigurácii. Pamäťové moduly sú vždy kryté plechom, čo síce sťažuje prístup, no poskytuje lepšiu ochranu.
Toto nie je základný rad, pretože na cenu sa HP zameriava skôr pri modeloch bez označenia ProBook. Ide o spoľahlivé notebooky na každodennú prácu. Podľa modelu sú niektoré celokovové, iné kovové v kombinácii so spevneným plastom. Tento rozdiel by vás však nemal príliš ovplyvniť – použité plasty sú kvalitné a ide skôr o prestíž či lepší odvod tepla.
Menšie 14" ProBooky nesú označenie 440/445 a väčšie 16" sú 460/465. Okrem rozmerov a displeja sú inak úplne rovnaké.
Už základný ProBook za 19 tisíc má slušnú výbavu a jeho jediným mínusom by mohla byť edícia Windows 11 Home (keďže ide o biznis notebooky). Najlepšie vybavený ProBook 460 za 33 tisíc už ponúka 32 GB RAM, 1TB disk aj LTE modul na mobilné dáta. Tento model tak môže byť pre niekoho lepšou voľbou než základný EliteBook 600.
Notebooky HP ProBook
Nakupujte tuEliteBook je taká stredná trieda korporátnych notebookov. Medzigeneračne u nich zmizla 15,6" varianta, ale 13,3" prekvapivo zostala. Rozdelenie modelov je tu trochu zložitejšie, keďže EliteBooky majú tri podkategórie: 600, 800 a 1000.
EliteBook 600 (25 až 34 tisíc Kč)
Rad EliteBook 600 patrí pod EliteBooky až od generácie G9 a rozdiely oproti vyšším modelom sú viditeľné na prvý pohľad. Napríklad majú šedú klávesnicu, ktorá nepôsobí tak prémiovo. Naopak, veľká podobnosť je s ProBookmi, oproti ktorým ponúkajú navyše len čítačku SmartCard a možnosť displeja s vyšším jasom.
Menší 13,3" EliteBook 630 (v ponuke je jediný) si kúpite, ak chcete hlavne kompaktnú veľkosť. Má totiž zhruba o centimeter užšie telo a tomu zodpovedajúcu nižšiu hmotnosť. Inak je úplne (aj cenovo) totožný so 14" EliteBookom 640 (A37Z7ET vs. A37Z8ET).
Ak potrebujete RJ45, toto je najvyšší rad, kde ho ešte nájdete. Samozrejme, káblovú sieť môžete získať aj cez USB-C.
EliteBook 800 (35 až 49 tisíc Kč)
Až EliteBook 800 sa viac odlišuje. Má pohodlnejšiu čiernu klávesnicu. V prípade AMD sú tu o generáciu novšie procesory Hawk Point (čo je vlastne už Zen4) a je možné vybrať si výkonnejšie modely označené ako HS, ktoré vydržia dlhšie pri plnom zaťažení.
EliteBook 830/835 sú 13,3" modely (aktuálne iba dva), ktoré však (na rozdiel od radu 600) nie sú totožné so 14" EliteBooky 840/845. Hoci majú 14" ekvivalenty za rovnakú cenu, chýbajú im sloty na operačnú pamäť, ktorú tak nemožno v budúcnosti rozšíriť. Ak nepotrebujete malé telo za každú cenu, bude lepšie zamerať sa na 14" veľkosť.
EliteBook 860/865 okrem numerickej klávesnice ponúka aj výrazne väčší 76Wh akumulátor a rýchlejšie 100W nabíjanie.
EliteBook 1000 G11 (48 až 55 tisíc Kč)Prémiová verzia EliteBooku je dostupná len v 14" uhlopriečke (jediný rad označený ako 1040). Procesory iba od Intelu sú tu vo výkonnejšej (H) variante. Vo vnútri je 6-článkový akumulátor s kapacitou 68 Wh, ale stále s rýchlym 100W nabíjaním. Rovnako ako pri EliteBook 830/835, aj tejto rade chýbajú sloty na RAM, takže je na výber pevne daných 16 alebo 32 GB. Ponúka tiež o jeden USB-C viac na úkor USB-A.
Notebooky HP EliteBook
Nakupujte tuNajlepší z najlepších. ZBookov je viac typov a väčšinou sú to stroje na ťažkú prácu. Fury, Studio či Power sú skrátka iné. S bežnými biznisovými laptopmi v tomto prehľade je porovnateľný práve Firefly. V ponuke je v dvoch veľkostiach, pričom 16" má navyše numerický blok a väčší akumulátor, zatiaľ čo 14" zase ponúka konfigurácie s jemnejším displejom s rozlíšením 2560 × 1600 px (a menšiu batériu).
HP ich vie nakonfigurovať až so 64 GB operačnej pamäte a 2TB SSD. Označovanie modelov je pri ZBookoch iné, verziu s procesormi AMD neoznačuje číslica 5, ale písmeno A. Procesory Intelu sú v ponuke úsporné aj výkonnejšie (U a H), pri AMD hlavne tie výkonnejšie (HS).
FireFly je v celom tomto porovnaní najviac odlišný a aj ten najlacnejší model za to stojí. Prináša výkon herných počítačov zameraný na prácu a tvorbu.
Notebooky HP ZBook Firefly
Nakupujte tuPri výbere vám pomôže ešte jedna dôležitá vec. Pri niektorých modeloch je vidieť ikona Exkluzívne, čo znamená, že tieto konfigurácie (typ displeja, procesora…) pre vás vytvoril priamo HPobchod. Určite má zmysel sa na ne zamerať.