Ak máte herný počítač, mali by ste rozhodne mať aj herný monitor. Štandardný kancelársky monitor by síce mohol niekomu stačiť, ale až herný poskytne ten správny pôžitok z hry. Herné monitory majú špeciálne funkcie, ktoré vám pomôžu užiť si čas za obrazovkou na najvyššej úrovni. Pri akčných hrách budete rýchlejší ako súper, pri stratégiách budú všetky animácie plynulejšie a príbehové hry vás vtiahnuť do deja ešte viac, vďaka perfektným detailom aj odozve.
Do monitora pozeráme každý deň, a počas dlhých hodín pri obrazovke je potrebné mať maximálne pohodlie aj pôžitok. Poďme to rozobrať stručne a jasne.
Výber veľkosti monitora pre hráčov je celkom jednoduchý. Pre hry sa najviac hodí uhlopriečky 24 a 27 palcov. Ak ste náročný hráč, môžete zvoliť aj väčšiu uhlopriečku displeja vo väčšom rozlíšení. Zážitok pri hrách pre jedného bude maximálny. V opačnom prípade môžete zvoliť menší displej, pokiaľ nemáte napríklad miesto na stole. Avšak veľkosť 24-27 palcov sa dokonale hodí na hranie náročnejších akčných hier i stratégií.
Základných typov rozlíšení máme hneď niekoľko. Najrozšírenejšie je klasické Full HD, ktoré nájdete u väčšiny monitorov do 27 palcov. Väčšie uhlopriečky mávajú väčšie rozlíšenie – QHD, 2K alebo 4K. Čím vyššie je rozlíšenie monitora, tým jemnejší obraz a vyhladenejšie hrany má. Nevýhodou môžu byť nároky na počítač, pretože vyššie rozlíšenie znamená aj vyššiu záťaž, hlavne na grafický výkon počítača.
Väčšie obrazové plochy sa s Full HD rozlíšením neodporúčajú, pretože je u nich už viditeľný rastr. To v praxi znamená, že môžete zblízka vidieť už jednotlivé pixely, čo nie je žiaduce. Takýto obraz potom pôsobí príliš hrubo a pri hrách či práci nerealisticky.
Na trhu sú momentálne 3 rôzne typy zobrazovacích panelov.
Monitory s TN panelom sú najrýchlejšie, ale majú horšiu kvalitu obrazu, hlavne pri zmene pozorovacích uhlov . Vďaka nízkej odozve sú vhodné skôr práve pre hráčov.
IPS monitory majú nízku dobu odozvy a najlepšie farebné zobrazenie . Dnes už ale dokážu odozvou konkurovať aj TN panelom, a nájdete tak čoraz viac monitorov s touto technológiou v hernom segmente.
VA panel má za všetkých troch typov najlepší kontrast, ktorý je vlastnosťami vhodný pre bežných užívateľov. Jedná sa o zlatý stred medzi predošlými dvoma typmi.
Doba odozvy znamená, za ako dlho monitor zmení jednotlivé pixely z šedej na čiernej, z čiernej na bielej a z bielej späť na čiernej . Tu platí pravidlo „nižšia = lepšia“. Udáva sa v milisekundách. Pre hranie sú teda najlepšie monitory s odozvou od 1ms (najlepšie) do 4ms. Väčšiu odozvu by sme na gaming monitore určite neodporučili.
Obnovovacia frekvencia je parameter, ktorý určuje, ako rýchlo sa displej aktualizuje. Meria sa v Hertzoch (Hz) a udáva, koľkokrát sa displej obnoví za jednu sekundu. Herné monitory majú potenciál využiť 120, 144, 165 a dokonca až 240 Hz. Hodnota Hz potom súvisí s grafickým výkonom počítača, ktorý je v hrách merateľný ako snímky za sekundu (fps – z angl. frames per second). Pre využitie 120 Hz monitora je potom optimálne, aby hra bežala aspoň na 120 fps pre maximálny pôžitok. Pre herné zostavy teda odporúčame zlatý stred 144 Hz.
Existuje veľa možností, ako pripojiť monitor k počítaču alebo notebook . Vždy musia mať totožné konektory, aby mohlo dôjsť k pripojeniu. Herné monitory väčšinou podporujú DisplayPort a HDMI. Najlepším variantom je pripojenie práve cez DisplayPort, pretože podporuje aj jemnejšie rozlíšenie ako Full HD pri vyšších obnovovacích frekvenciách ako 60 Hz. Staršie HDMI konektory túto možnosť neumožňujú (napr. HDMI 1.4 umožňovalo 4K rozlíšenie iba pri 24 Hz).
V prípade herných monitorov sú okrem obnovovacej frekvencie a odozvy tiež dostupné pokročilé technológie AMD FreeSync a NVIDIA G-SYNC (prípadne G-SYNC kompatibilný). Tie zaisťujú vyladenie a synchronizáciu snímkovej frekvencie grafickej procesorovej jednotky (GPU) a obnovovacej frekvencie monitora. V praxi to znamená, že dochádza k obmedzeniu vizuálneho „trhania“, nesúvislého pohybu a chvenia obrazu.
Od roku 2019 je možné mať grafickú kartu „zelených“ a pritom používať monitor s funkciou AMD FreeSync. Podporujú totiž štandard Adaptive Sync. Predtým boli majitelia grafických kariet Nvidia odkázaní iba na technológiu G-SYNC. Monitor aj grafická karta však musia túto funkciu podporovať.
Hráči chcú pri hraní čo najväčšie pohodlie. Práve preto by monitory mali disponovať výškovo nastaviteľným stojanom. Môžete si tak obrazovku posunúť do pohodlnej polohy podľa aktuálneho usadenia a úrovne očí.
Pre náročnejších existuje nová funkcia HP Eye Ease s certifikáciou Eyesafe. Táto funkcia filtruje modré svetlo bez žltého filtra a pri hraní do noci sa vám bude lepšie zaspávať. Túto funkciu majú novšie rady monitorov HP.
Zostavili sme pre vás tabuľku s informáciami, aký monitor vybrať pre daný žáner hry. Nemusíte sa podľa nej riadiť, jedná sa iba o naše odporúčania. Niektoré žánre nie sú zďaleka také náročné, a nepotrebujete na ich hranie ten najnašliapanejší monitor.
Herný žáner | Akčné hry | Stratégia | MMORPG* | Adventury |
Min. obnovovacia frekvencia | 144 Hz a víc | 120 Hz a víc | 75 Hz a víc | 60 Hz a víc |
Min. odozva | 1 ms | 1 ms | 1-2 ms | 2-4 ms |
Min. uhlopriečka | 24 nebo 27 palcov | 27 nebo viac palcov | 24 nebo viac palcov | 22 nebo viac palcov |
*massively multiplayer online role-playing game = hra obrovského počtu hráčov s RPG prvkami
Akčné hry - žáner je založený na boji medzi postavami a streľbe. V tomto žánri nájdete strieľačky, hry o prežití alebo bojové hry. Ide o hry ako je Fortnite, Counter Strike, Call of Duty alebo Mortal Kombat.
Monitor a počítač ale nie je všetko, čo budete na hranie potrebovať. V ponuke máme množstvo ďalšieho potrebného príslušenstva – klávesnica, myši, podložky pod myš i herné slúchadlá.
24" IPS Full HD displej
Monitor pre začínajúcich hráčov
Cena: 133,99 Kč vč. DPH
HP
Series 5 24sh