Zľavy až 38% 🔥na notebooky, počítače, tlačiarne, monitory  
Black Friday zľavy!
ikona - zavřít okno
 
 
Pre firmy
 
Kontakty
 
phone02 2220 5425 (Pracovné dni 9-17 hod.)
 
Všetko o nákupe
 
O nás
 
  Prihlásiť
Košík
    PočítačeNotebookyMonitoryTlačiarneSkeneryPríslušenstvoAtramenty a toneryCare PackSoftwareVianočné tipy
ÚvodPoradnaHlavne praktickyKyberbezpečnosťAko si správne nastaviť bezpečné heslo? Tipy z HPobchodu

Ako si správne nastaviť bezpečné heslo? Tipy z HPobchodu

Ikona - publikováno
24. 1. 2023
Ikona - časomíra
5 minút čítania
Autor:
Roman Plášil
Roman Plášil
Ako si správne nastaviť bezpečné heslo? Tipy z HPobchodu

123456. Slováci sa držia svojho obľúbeného hesla „zubami-nechtami". Podľa prieskumu NordPass obhájilo zlatú medailu za najčastejšie heslo na Slovensku populárne 123456. Smutným faktom je, že 83 % z 200 najpoužívanejších hesiel v roku 2022 prelomí skúsený hacker za menej ako sekundu. Chráňte svoje súkromie aj v kyberpriestore. Kľúčom k úspechu je bezpečné heslo. Vytvorte si ho čo najskôr. Pozrime sa, ako na to!

Ďalšie obľúbené heslo okrem 123456

Medzi stálicami sa okrem populárnej číselnej „postupky" držia i menné heslá. Martin, Veronika, Monika, Dominika... Nezaostáva ani „heslo" alebo „password", ktoré mnohí nápadite obmieňajú a používajú napríklad „password123" alebo „pasw0rd".Typickým heslom pre slovenské prostredie je i na 28. mieste „slovensko“ a  na 85. mieste „slovan“.  Odhliadnuc od faktu, že sa jedná o heslá časté – a už kvôli tomu nebezpečné, nie sú v poriadku ani z pohľadu odborníkov na kyberbezpečnosť.

Ako vytvoriť bezpečné heslo? Máme pár tipov.

Či už sa prihlasujete do svojho nového notebooku, na e-shop, do e-mailovej schránky alebo softvéru v práci, obrazovka pred vami chce heslo. Viete, ako ho vytvoriť? Heslo by malo spĺňať tri podmienky, malo by byť:

  • Bezpečné
  • Komplexné
  • Jedinečné

Ako na to? Poďme sa pozrieť.

Trojlístok kyberbezpečnosti

Bezpečné heslo nie je krátke. Čím je kratšie, tým menej práce s ním hacker má. Sedemznakové heslo prelomí do niekoľko minút. A ako už bolo povedané vyššie, pokiaľ ide o jedno z častejších hesiel, stačí na jeho prelomenie dokonca len niekoľko sekúnd. Dvanásťznakové heslo splňujúce i ďalšie bezpečnostné prvky trvá prelomiť aj niekoľko rokov. To je rozdiel, že?

Komplexné heslo je také heslo, ktoré obsahuje kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov. V ideálnom prípade by číslice a špeciálne znaky nemali byť na konci – keď za „veronika" pripíšete „123", síce si trochu polepšíte, ale nie o veľa. Ideálne zakomponujte špeciálne znaky a číslice doprostred hesla.

Bezpečné heslo
Hesla si nepíšte do excelovského súboru. Nikdy!

Jedinečné heslo je také, ktoré využívate len pre jediný účet. Ak si „veronika" vylepšíte na „ve2_ro179ni.ka", gratulujeme – to vyzerá dobre! Nech vás ale nenapadne toto heslo využiť všade. Na e-maile, streamovacej službe, obľúbenom e-shope, firemnom softvéri, online kurze, sociálnych sieťach… Chápeme, že v čase, keď sa bez hesla nepozrieme ani na prospech svojich detí, nie je jednoduché si všetky heslá pamätať. Snáď to ani poriadne nejde. Na bezpečné ukladanie hesiel, ktoré nepoužívame každý deň, slúžia špeciálne aplikácie. Odporúčanou aplikáciou je napríklad Keepass. Stačí si pamätať jediné heslo, ostatné už nájdete v aplikácii. Rozhodne neodporúčame viesť si nezabezpečený excelovský súbor, kam si heslá zapisujete. To je rovnaké, ako keby ste si na kreditnú kartu napísali PIN kód.

Jedinečné heslo má okrem iného jednu nespornú výhodu. Keď už ho hacker prelomí a vy to zistíte, nemusíte si meniť heslo pri všetkých účtoch, ktoré heslo zabezpečovalo. Postačí ho zmeniť iba raz. Pár hesiel, ktoré používate najčastejšie, nie je na škodu si zapamätať. Zatiaľ čo mená detí a domácich maznáčikov sa pamätajú dobre, zmes veľkých a malých písmen, špeciálnych znakov a číslic sa pamätajú o dosť horšie. Ako na to?

3_0rieskyPre.P0polusku – ako si zostaviť dobré heslo?

V HPobchode sme dali hlavy dohromady a zhromaždili užitočné tipy na vytvorenie ľahko zapamätateľných hesiel.

  • Používajte číslice namiesto písmen – „v3r0n1ka“ je lepšie ako „veronika“
  • Vytvorte si heslo z niekoľkých slov – 3_0rieskyPre.P0p0lusku, NAd_tAtrou.sa_bl1ska, MaMa_mÁ.3mu … rozlúštili ste tieto heslá?
  • Nepoužívajte ľahko dohľadateľné údaje. Pravdepodobne každý, kto sa pozrie na váš Facebook alebo Instagram vie, ako sa volajú vaše deti, psy a mačky, kedy máte narodeniny a kedy ste sa s partnerom vzali.
  • Nepoužívajte bežné slová. Ešte častejšie ako už spomínaný „slovan“ je napríklad heslo „mamicka“. O hesle „heslo“ ani nehovoriac.
Jak na bezpečné heslo?
Nezdieľajte heslo ani v rámci rodiny. Prečo?
  • Nezdieľajte svoje heslo s ostatnými. A to ani v rámci rodiny. „Aké máš heslo na notebook?“ „Martin12.1.1990“. Nehovoríme, že vám vaši rodinní príslušníci „ukradnú“ citlivé údaje, ale zatiaľ čo vy si heslo strážite, vaša ratolesť sa môže inšpirovať a nastaviť si napríklad rovnaké heslo na sociálnych sieťach a školskom e-maile. Navyše, vy viete, čo je phishing a ako sa mu brániť, ale vedia to aj vaše deti, rodičia a starí rodičia? Než usporiadate rodinné školenie, nastavte si extra heslo pre každého používateľa spoločných zariadení.
  • Dávajte si pozor na vyzradenie hesla. Pozerá vám cez rameno kolega v práci? Pripájate sa v kaviarni a servírka vám práve nesie kávu? Nikoho neobviňujeme, ale nikdy neviete, či zapálený barista nie je náhodou aj ajťák amatér, ktorému príležitostné hackerstvo neprináša pravidelnú dávku adrenalínu.
  • Zamknite zariadenie zakaždým, keď od neho odchádzate. Pokiaľ máte zariadenie s Windows, máme pre vás tip na skutočnú rýchlovku. Klávesová skratka WIN + L vaše zariadenie zamkne rýchlosťou blesku.
  • Je vaše heslo silné? Neoverujte si to na webe na najrôznejších online porovnávačoch. Svoje heslo tak dávate útočníkovi na striebornom podnose.
  • Používajte aktualizovaný antivírusový softvér a firewall.
Bezpečné heslo: Nenechajte si ho vziať

V jednej cimrmanovskej hre sa hovorí: „Mladý pán, videl ste niekedy baňu? To je diera v zemi, chodby a tak. Baňu možno zatopiť, zasypať, ale nikto vám ju nemôže vziať!“ A rovnako ako sa uhľobarón nakoniec dozvedel, že aj baňa sa dá vziať, tak možno prísť aj o heslá. A pretože sa s kyberútokmi, tzv. phishingom, doslova „roztrhlo vrece“, je potrebné si dávať zvláštny pozor na to, kam svoje heslá vkladáte a komu ich zverujete. Odporúčame preto, aby ste sa nikdy neprihlasovali cez odkazy, ktoré vám prídu e-mailom, SMS správou či cez iný kanál. Aj keď vás e-mail vyzve k tomu, aby ste si zmenili heslo na streamovacej službe, v obľúbenom e-shope či kdekoľvek inde, zadajte si požadovaný web radšej do prehľadávača a zmeňte si heslo tam.

Na záver ešte jeden tip - žiadne z hesiel, ktoré sme tu uvádzali ako príklad, prosím nepoužívajte. Inak vám prajeme veľa šťastia pri vytváraní nových bezpečných hesiel a predovšetkým, aby ste udržali svoje citlivé údaje vždy v bezpečí!

Poradíme vám
Hovoríme neajťácky a zrozumiteľne
HPobchod týmŠtyria špecialisti na HP techniku
 sme offline
ikona - telefon02 2220 5425
(Po-Pia: 9-17 hod)
Kategórie poradne
FacebookTwitterLinkSkopírovať odkaz
Roman Plášil
Autor článku
21 rokov v HPobchod
Z počítačového hračičky k vedeniu HPobchod tímu viedla postupne Romanova cesta od roku 2003, kedy prepadol HP produktom a definitívne tak utiekol od vývojárskej práce. Kolegovia v tíme, technologické novinky a nové rozvojové projekty súvisiace s HPobchod e-shopom a e-Commerce všeobecne sú to, čo ho baví, posúva vpred a dodáva energiu aj motiváciu.
Podobné články
Phishing: 7 tipov, ako ho spoznať
Zistite, ako sa brániť pred phishingovými útokmi! Tento článok poskytuje praktické tipy na rozpoznanie podvodných e-mailov a zabezpečenie vašich osobných údajov. Chráňte sa pred nebezpečenstvami internetu a naučte sa, ako reagovať na podozrivé situácie.
Ikona - publikováno5. 11. 2024
Ikona - časomíra7 minút čítania
Roman Plášil
Roman Plášil
TIP na 20 základných klávesových skratiek, ktoré musíte poznať
Pozrite si 20 základných klávesových skratiek, ktoré vám zjednodušia každodennú prácu na počítači. Naučte sa efektívne využívať príkazy ako kopírovanie, vkladanie a mnoho ďalších, aby ste ušetrili čas a zvýšili svoju produktivitu.
Ikona - publikováno4. 11. 2024
Ikona - časomíra2 minúty čítania
Petr Buchal
Petr Buchal
Ako vybrať notebook pre študenta
Študentský notebook nie je len zariadenie na zapisovanie poznámok. Musí si poradiť s programami, ktoré študenti používajú pri štúdiu. Pre väčšinu študentov bude klasický notebook s Windows najlepšou voľbou. Zamerajte sa aj na kvalitu webkamery, ktorá je v dnešnej dobe nesmierne dôležitá.
Ikona - publikováno1. 11. 2024
Ikona - časomíra9 minút čítania
Ondřej Cvrček
Ondřej Cvrček
Aby vám nič neušlo
1x za 14 dní vám na e-mail zašleme aktuality či najzaujímavejšie ponuky zo sveta HP produktov.
HPmarket tým
Tím HPobchod vám vždy poskytne správnu radu
„Sme technologickí nadšenci a produkty HP aktívne používame v práci aj v každodennom živote.“ Sme pripravení pomôcť vám nájsť najlepšie notebooky, počítače, tlačiarne a príslušenstvo od spoločnosti HP Inc. Od roku 2008 plníme vaše želania a dodávame našim zákazníkom to najlepšie z ponuky spoločnosti HP.
HP na sociálnych sieťachFacebook YouTube
Mapa webu  |  Podmienky použitia
© 2008 - 2024 HPobchod.sk
Black Friday Black Friday